
Emporia ME6 (5G)
The new 50+ 5G smartphone from emporia brings accessibility to a new audience. Android 13 interface, powerful performance and focus on hearing loss and ease to read, with a clear 6.58" HD display, 6GB RAM, 128GB ROM and expandable memory (with Micro-SD up-to 512GB). The triple lens camera offers crisp photos and video (50MP +2MP + TOF) 8MP selfie camera, 4,900 mAh battery. Bluetooth ASHA protocol and T4/M4 HAC for the very best in hearing aid control and sound quality and NFC ISO15693 for real-time blood glucose management. Multi-award winning Emporia UI Comfort interface optional - switch on simplicity if you need it.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Display diagonal | 16.7 cm (6.58") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cores | 8 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A76+Cortex-A55 |
| Processor model | Dimensity 700 |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| RAM capacity | 6 GB |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera type | Triple camera |
| Network | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 3G bands supported | 900,2100 MHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Yes |
| 4G standard | LTE-FDD |
| 3G standards | WCDMA |
| SIM card type | NanoSIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Single SIM |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Bar |
| Performance | |
|---|---|
| Hearing aid compatibility | M4, T4 |
| Fingerprint reader | Yes |
| Navigation | |
|---|---|
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Position location | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Social network services supported | Facebook, WhatsApp |
| Operating system installed | Android 13 |
| Platform | Android |
| Battery | |
|---|---|
| Talk time (5G) | 10 h |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 4900 mAh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 11 mm |
| Depth | 166 mm |
| Width | 77 mm |
| Weight | 209 g |
| Certificates | |
|---|---|
| Extremities SAR (EU) | 2.63 W/kg |
| Body SAR (EU) | 1.14 W/kg |
| Head SAR (EU) | 0.49 W/kg |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
Original: $394.09
-65%$394.09
$137.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The new 50+ 5G smartphone from emporia brings accessibility to a new audience. Android 13 interface, powerful performance and focus on hearing loss and ease to read, with a clear 6.58" HD display, 6GB RAM, 128GB ROM and expandable memory (with Micro-SD up-to 512GB). The triple lens camera offers crisp photos and video (50MP +2MP + TOF) 8MP selfie camera, 4,900 mAh battery. Bluetooth ASHA protocol and T4/M4 HAC for the very best in hearing aid control and sound quality and NFC ISO15693 for real-time blood glucose management. Multi-award winning Emporia UI Comfort interface optional - switch on simplicity if you need it.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Display diagonal | 16.7 cm (6.58") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cores | 8 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A76+Cortex-A55 |
| Processor model | Dimensity 700 |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| RAM capacity | 6 GB |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera type | Triple camera |
| Network | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 3G bands supported | 900,2100 MHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Yes |
| 4G standard | LTE-FDD |
| 3G standards | WCDMA |
| SIM card type | NanoSIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Single SIM |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Bar |
| Performance | |
|---|---|
| Hearing aid compatibility | M4, T4 |
| Fingerprint reader | Yes |
| Navigation | |
|---|---|
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Position location | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Social network services supported | Facebook, WhatsApp |
| Operating system installed | Android 13 |
| Platform | Android |
| Battery | |
|---|---|
| Talk time (5G) | 10 h |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 4900 mAh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 11 mm |
| Depth | 166 mm |
| Width | 77 mm |
| Weight | 209 g |
| Certificates | |
|---|---|
| Extremities SAR (EU) | 2.63 W/kg |
| Body SAR (EU) | 1.14 W/kg |
| Head SAR (EU) | 0.49 W/kg |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
















