
Doro 6520
Ready for an eye-popping experience? The new Doro 65xx series of easy mobile phones brings you an exceptionally large screen for a clamshell style phone, making everything you use it for both easier and more enjoyable.
- See everything easier on a bigger screen
- Enjoy extra loud and clear sound
- Feel more secure with Assistance button
| Design | |
|---|---|
| Type | Senior phone |
| Product colour | Grey |
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash card support | Yes |
| Network | |
|---|---|
| 2G bands (primary SIM) | 900,1800,1900 MHz |
| 3G bands supported | 900,2100 MHz |
| GPRS | Yes |
| Data network | GSM, HSPA, HSUPA |
| Mobile network generation | 3G |
| SIM card type | MicroSIM |
| Wi-Fi | No |
| Data transmission | |
|---|---|
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| Messaging | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Video compression formats | 3GP |
| Video recording | Yes |
| Video capture resolution (max) | 240 x 320 pixels |
| Video call | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Mono |
| Polyphonic rings quantity | 22 |
| FM radio | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Removable battery | Yes |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 103.9 mm |
| Depth | 55.1 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 108 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Standby time | 380 h |
| Talk time | 8 h |
| Alarm function | Yes |
| Calculator | Yes |
| Calendar | Yes |
| Phone features | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| vCard | Yes |
| Phonebook capacity | 500 entries |
| Form factor | Flip |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Call management | |
|---|---|
| Call timer | Yes |
| Call hold | Yes |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
| Other features | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Body SAR (EU) | 1.98 W/kg |
| Head SAR (EU) | 0.61 W/kg |
Original: $46.96
-65%$46.96
$16.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ready for an eye-popping experience? The new Doro 65xx series of easy mobile phones brings you an exceptionally large screen for a clamshell style phone, making everything you use it for both easier and more enjoyable.
- See everything easier on a bigger screen
- Enjoy extra loud and clear sound
- Feel more secure with Assistance button
| Design | |
|---|---|
| Type | Senior phone |
| Product colour | Grey |
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash card support | Yes |
| Network | |
|---|---|
| 2G bands (primary SIM) | 900,1800,1900 MHz |
| 3G bands supported | 900,2100 MHz |
| GPRS | Yes |
| Data network | GSM, HSPA, HSUPA |
| Mobile network generation | 3G |
| SIM card type | MicroSIM |
| Wi-Fi | No |
| Data transmission | |
|---|---|
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| Messaging | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Video compression formats | 3GP |
| Video recording | Yes |
| Video capture resolution (max) | 240 x 320 pixels |
| Video call | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Mono |
| Polyphonic rings quantity | 22 |
| FM radio | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Removable battery | Yes |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 103.9 mm |
| Depth | 55.1 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 108 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Standby time | 380 h |
| Talk time | 8 h |
| Alarm function | Yes |
| Calculator | Yes |
| Calendar | Yes |
| Phone features | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| vCard | Yes |
| Phonebook capacity | 500 entries |
| Form factor | Flip |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Call management | |
|---|---|
| Call timer | Yes |
| Call hold | Yes |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
| Other features | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Body SAR (EU) | 1.98 W/kg |
| Head SAR (EU) | 0.61 W/kg |
















