
Emporia FN313i
Stylish low cost, NON-senior 2G bar phone. 1.77" colour LCD, illuminated keys, VGA Camera, DUAL SIM, 800mAh battery, 200h standby and 250 mins talk time, torch, FM radio and calendar. 2 battery doors (blue / black), USB-C cable supplied (USB charger plug not included).
| Design | |
|---|---|
| Type | Senior phone |
| Product colour | Black |
| Display | |
|---|---|
| External display | No |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 160 x 128 pixels |
| Display diagonal | 4.5 cm (1.77") |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 8 GB |
| RAM capacity | 0.032 MB |
| ROM capacity | 0.032 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash card support | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | No |
| Rear camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Rear camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| 2G bands (primary SIM) | 900,1800 MHz |
| Mobile network generation | 2G |
| Wi-Fi | No |
| SIM card capability | Single SIM |
| Data transmission | |
|---|---|
| Bluetooth version | 2.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| Messaging | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 49 mm |
| Depth | 119 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Weight | 64 g |
| Phone features | |
|---|---|
| Form factor | Bar |
| GPS Performance | |
|---|---|
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| Position location | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
| Certificates | |
|---|---|
| Body SAR (EU) | 0.6 W/kg |
| Head SAR (EU) | 0.36 W/kg |
Original: $68.51
-65%$68.51
$23.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish low cost, NON-senior 2G bar phone. 1.77" colour LCD, illuminated keys, VGA Camera, DUAL SIM, 800mAh battery, 200h standby and 250 mins talk time, torch, FM radio and calendar. 2 battery doors (blue / black), USB-C cable supplied (USB charger plug not included).
| Design | |
|---|---|
| Type | Senior phone |
| Product colour | Black |
| Display | |
|---|---|
| External display | No |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 160 x 128 pixels |
| Display diagonal | 4.5 cm (1.77") |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 8 GB |
| RAM capacity | 0.032 MB |
| ROM capacity | 0.032 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash card support | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | No |
| Rear camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Rear camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| 2G bands (primary SIM) | 900,1800 MHz |
| Mobile network generation | 2G |
| Wi-Fi | No |
| SIM card capability | Single SIM |
| Data transmission | |
|---|---|
| Bluetooth version | 2.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| Messaging | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 49 mm |
| Depth | 119 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Weight | 64 g |
| Phone features | |
|---|---|
| Form factor | Bar |
| GPS Performance | |
|---|---|
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| Position location | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
| Certificates | |
|---|---|
| Body SAR (EU) | 0.6 W/kg |
| Head SAR (EU) | 0.36 W/kg |
















