
Doro PhoneEasy 506
Widely spaced, concave keys combined with direct memories and SMS button make this good-looking phone very easy to call and send messages with. A crisp colour display and enhanced sound simplify usage even more. Other practical features include reminders, wake-up alarm, vibrating ringer and one-touch assistance dialling with SMS alerts.
- Direct memories and SMS button
- Extra loud and clear sound
- Security functions
| Design | |
|---|---|
| Type | Senior phone |
| Product colour | Black |
| Display | |
|---|---|
| External display | No |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
|---|---|
| Compatible memory cards | Not supported |
| Flash card support | No |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | No |
| Rear camera | No |
| Network | |
|---|---|
| 2G bands (primary SIM) | 900,1800 MHz |
| Data network | GSM |
| Wi-Fi | No |
| SIM card capability | Single SIM |
| Data transmission | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Messaging | |
|---|---|
| No | |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | No |
| Video | |
|---|---|
| Video call | No |
| Audio | |
|---|---|
| Polyphonic rings quantity | 9 |
| Ringer type | Polyphonic |
| FM radio | No |
| Power | |
|---|---|
| Talk time (2G) | 8 h |
| Standby time (2G) | 500 h |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 53 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 81 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Alarm function | Yes |
| Phone features | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Phonebook capacity | 100 entries |
| Personal info management (PIM) | Alarm clock, Calculator, Calendar |
| Form factor | Bar |
| GPS Performance | |
|---|---|
| GPS (satellite) | No |
| Position location | No |
| Keyboard | |
|---|---|
| Navigation key | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Voice dialling | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product Family | PhoneEasy |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Call management | |
|---|---|
| Call hold | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Speed dialling | Yes |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
Original: $46.96
-65%$46.96
$16.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Widely spaced, concave keys combined with direct memories and SMS button make this good-looking phone very easy to call and send messages with. A crisp colour display and enhanced sound simplify usage even more. Other practical features include reminders, wake-up alarm, vibrating ringer and one-touch assistance dialling with SMS alerts.
- Direct memories and SMS button
- Extra loud and clear sound
- Security functions
| Design | |
|---|---|
| Type | Senior phone |
| Product colour | Black |
| Display | |
|---|---|
| External display | No |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
|---|---|
| Compatible memory cards | Not supported |
| Flash card support | No |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | No |
| Rear camera | No |
| Network | |
|---|---|
| 2G bands (primary SIM) | 900,1800 MHz |
| Data network | GSM |
| Wi-Fi | No |
| SIM card capability | Single SIM |
| Data transmission | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Messaging | |
|---|---|
| No | |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | No |
| Video | |
|---|---|
| Video call | No |
| Audio | |
|---|---|
| Polyphonic rings quantity | 9 |
| Ringer type | Polyphonic |
| FM radio | No |
| Power | |
|---|---|
| Talk time (2G) | 8 h |
| Standby time (2G) | 500 h |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 53 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 81 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Alarm function | Yes |
| Phone features | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Phonebook capacity | 100 entries |
| Personal info management (PIM) | Alarm clock, Calculator, Calendar |
| Form factor | Bar |
| GPS Performance | |
|---|---|
| GPS (satellite) | No |
| Position location | No |
| Keyboard | |
|---|---|
| Navigation key | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Voice dialling | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product Family | PhoneEasy |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Call management | |
|---|---|
| Call hold | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Speed dialling | Yes |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
















