
Transcend - 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz memory module
Transcend DDR4 DRAM Modules feature transfer speeds as high as 3200 Mbps that boost your work efficiency. DDR4 module comes in the regular form factor as well as in small outlines to accommodate different motherboard form factor requirements. All modules are engineered with the finest chips available, and stringently tested to ensure reliability and compatibility across platforms.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Module configuration | 1024M x 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 22 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Transcend |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Original: $74.24
-65%$74.24
$25.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transcend DDR4 DRAM Modules feature transfer speeds as high as 3200 Mbps that boost your work efficiency. DDR4 module comes in the regular form factor as well as in small outlines to accommodate different motherboard form factor requirements. All modules are engineered with the finest chips available, and stringently tested to ensure reliability and compatibility across platforms.
| Features | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Module configuration | 1024M x 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 22 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Transcend |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











