
Transcend DDR4-2666 ECC Long-DIMM 32GB
Transcend's DDR4 DRAM modules operate at a nominal voltage of just 1.2V, offering higher energy efficiency and exceptional clock speeds to cater to the demands of the embedded industry. The modules are available in multiple form factors and technologies, such as ECC and wide-temperature support. All components are of the highest quality, having been sourced directly from the world's first-tier supplier of DRAM chips and stringently tested for unparalleled compatibility, reliability, and performance.
| Features | |
|---|---|
| Module configuration | 2048M x 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| CAS latency | 19 |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Transcend |
Original: $289.98
-65%$289.98
$101.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transcend's DDR4 DRAM modules operate at a nominal voltage of just 1.2V, offering higher energy efficiency and exceptional clock speeds to cater to the demands of the embedded industry. The modules are available in multiple form factors and technologies, such as ECC and wide-temperature support. All components are of the highest quality, having been sourced directly from the world's first-tier supplier of DRAM chips and stringently tested for unparalleled compatibility, reliability, and performance.
| Features | |
|---|---|
| Module configuration | 2048M x 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| CAS latency | 19 |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Transcend |











