
Tech21 Evo Clear for Galaxy Z Fold4 in Transparent
Need a case that offers all-round protection for your Samsung Galaxy Z Fold 4? Tech21’s Evo Clear has you covered. A totally transparent case with anti-yellowing agents that keep it clear for the lifetime of the device, it’s made from materials that absorb the impact so your device stays damage free. All you have to do is attach the two sections using the super-strong adhesive tape provided.Multi-drop protection: 12ft (3.6m)
Advanced antimicrobial technology
Anti-yellowing UV resistance
Scratch resistant
Easy Application for all-round protection
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Drop proof up to | 3.6 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Impact resistant, Scratch resistant, UV resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Fold 4 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 19.3 cm (7.6") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $24.28
-65%$24.28
$8.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Need a case that offers all-round protection for your Samsung Galaxy Z Fold 4? Tech21’s Evo Clear has you covered. A totally transparent case with anti-yellowing agents that keep it clear for the lifetime of the device, it’s made from materials that absorb the impact so your device stays damage free. All you have to do is attach the two sections using the super-strong adhesive tape provided.Multi-drop protection: 12ft (3.6m)
Advanced antimicrobial technology
Anti-yellowing UV resistance
Scratch resistant
Easy Application for all-round protection
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Drop proof up to | 3.6 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Impact resistant, Scratch resistant, UV resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Fold 4 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 19.3 cm (7.6") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















