
Tech21 Studio Design for Galaxy S20+ in Mint
Amazing protection without the added bulk, designed with a playful pattern for added personality. Made from plant-based materials with built-in microbe-fighting properties, this case ticks every box.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Compatibility | Galaxy S20+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Mint colour |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33.6 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 168 mm |
| Width | 80 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Amazing protection without the added bulk, designed with a playful pattern for added personality. Made from plant-based materials with built-in microbe-fighting properties, this case ticks every box.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Compatibility | Galaxy S20+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Mint colour |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33.6 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 168 mm |
| Width | 80 mm |



















