
Tech21 Evo Lite for Galaxy S22+ in Transparent
Say hello to crystal clear protection and goodbye to unsightly yellowing with Tech21’s Evo Lite (Clear) case for S22+. Flexible and transparent, this lightweight case has a slim design and super-smooth scratch resistance to keep things pristine. Easy to put on and take off, it offers increased levels of protection around all the important elements of your new device.
| Features | |
|---|---|
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S22+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $17.10
-65%$17.10
$5.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Say hello to crystal clear protection and goodbye to unsightly yellowing with Tech21’s Evo Lite (Clear) case for S22+. Flexible and transparent, this lightweight case has a slim design and super-smooth scratch resistance to keep things pristine. Easy to put on and take off, it offers increased levels of protection around all the important elements of your new device.
| Features | |
|---|---|
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S22+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |



















