
Tech21 Evo Lite for Galaxy S24 Ultra in Black
Lite on design, not on protection - Don’t let your phone case weigh you down. With our exclusive Evo Lite case in Black for the S24 Ultra, device protection doesn’t have to be heavy. Boasting our signature Waste Responsible Innovation and industry-leading multi-drop protection, this lightweight case won’t let you down.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Drop proof up to | 3 m |
| Protection features | Impact resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 44.29 g |
| Depth | 13.5 mm |
| Height | 166.8 mm |
| Width | 84.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $15.81
-65%$15.81
$5.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lite on design, not on protection - Don’t let your phone case weigh you down. With our exclusive Evo Lite case in Black for the S24 Ultra, device protection doesn’t have to be heavy. Boasting our signature Waste Responsible Innovation and industry-leading multi-drop protection, this lightweight case won’t let you down.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Drop proof up to | 3 m |
| Protection features | Impact resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 44.29 g |
| Depth | 13.5 mm |
| Height | 166.8 mm |
| Width | 84.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















