
Tech21 Evo Wallet Case for Galaxy Note 20 Ultra in Black
A case with a focus on convenience… Evo Wallet has a pocket for two bank cards and a hands-free stand function so you can catch up on all your favourite shows, wherever you are. Made from super-strong materials that protect against drops and microbes, it’s a must-have for anyone on the go.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Number of card pockets | 2 |
| Card pocket | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Note 20 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Wallet case |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33.6 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 168 mm |
| Width | 80 mm |
Original: $23.97
-65%$23.97
$8.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A case with a focus on convenience… Evo Wallet has a pocket for two bank cards and a hands-free stand function so you can catch up on all your favourite shows, wherever you are. Made from super-strong materials that protect against drops and microbes, it’s a must-have for anyone on the go.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Number of card pockets | 2 |
| Card pocket | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Note 20 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Wallet case |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33.6 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 168 mm |
| Width | 80 mm |





















