✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 6
Tech21 Evo Lite for Galaxy A53 (5G) in Transparent
Evo Lite - Samsung Galaxy A53 5G Case - Clear
It’s clear to see why this anti-yellowing Evo Lite case is a must for your Samsung Galaxy A53. Ready for all kinds of everyday bumps and scrapes, it offers a transparent view of your device while also protecting against scratches and multiple drops up to 8ft.
| Features | |
|---|---|
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A53 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
$5.72
Original: $16.33
-65%Tech21 Evo Lite for Galaxy A53 (5G) in Transparent—
$16.33
$5.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Evo Lite - Samsung Galaxy A53 5G Case - Clear
It’s clear to see why this anti-yellowing Evo Lite case is a must for your Samsung Galaxy A53. Ready for all kinds of everyday bumps and scrapes, it offers a transparent view of your device while also protecting against scratches and multiple drops up to 8ft.
| Features | |
|---|---|
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A53 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















