
Tech21 Evo Lite for Galaxy A12 in Black
Slim, lightweight and soft to touch, Tech21’s charcoal black Evo Lite case for Galaxy A12 offers everyday protection against multiple drops up to 8ft. Easy to put on and take off, it has an extra level of protection around the lens to keep your all-important camera safe from damage and is compatible with wireless chargers.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Protection features | Drop proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A12 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Slim, lightweight and soft to touch, Tech21’s charcoal black Evo Lite case for Galaxy A12 offers everyday protection against multiple drops up to 8ft. Easy to put on and take off, it has an extra level of protection around the lens to keep your all-important camera safe from damage and is compatible with wireless chargers.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Protection features | Drop proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A12 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |





















