
Tech21 Evo Clear for Samsung S22 Ultra in Transparent
Give your Galaxy S22 Ultra the protection it deserves with our anti-yellowing Evo Clear phone case. Made with a UV-resistant formula that guards against discolouring for the lifetime of your device, this case is also scientifically proven to protect from multiple drops up to 12ft. Featuring a built-in antimicrobial formula and an integrated S Pen holder, it has been designed with clear connections and ultra responsiveness in mind.
| Features | |
|---|---|
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Drop proof up to | 3.6 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant, UV resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S22 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $68.42
-65%$68.42
$23.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your Galaxy S22 Ultra the protection it deserves with our anti-yellowing Evo Clear phone case. Made with a UV-resistant formula that guards against discolouring for the lifetime of your device, this case is also scientifically proven to protect from multiple drops up to 12ft. Featuring a built-in antimicrobial formula and an integrated S Pen holder, it has been designed with clear connections and ultra responsiveness in mind.
| Features | |
|---|---|
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Drop proof up to | 3.6 m |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant, UV resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S22 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















