
Tech21 Evo Check for Galaxy S20 Ultra in Violet
Like to mix things up a little? Interchangeable coloured buttons and our bestselling check pattern should do the trick; while germ-killing ingredients and our strongest materials work hard in the background.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Drop proof |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S20 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Violet |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 25 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 160 mm |
| Width | 80 mm |
Original: $25.90
-65%$25.90
$9.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Like to mix things up a little? Interchangeable coloured buttons and our bestselling check pattern should do the trick; while germ-killing ingredients and our strongest materials work hard in the background.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Drop proof |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S20 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Violet |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 25 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 160 mm |
| Width | 80 mm |





















