
Tech21 Evo Check for Galaxy S23 Ultra in Black
The Evo Check for Samsung S23 Ultra boasts 16ft drop protection, interchangeable buttons and enhanced camera protection.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Drop proof up to | 4.9 m |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Samsung Galaxy S23 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
Original: $24.06
-65%$24.06
$8.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Evo Check for Samsung S23 Ultra boasts 16ft drop protection, interchangeable buttons and enhanced camera protection.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Drop proof up to | 4.9 m |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Samsung Galaxy S23 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |





















