
Team Group ELITE - 32 GB 1 x 32 GB DDR4 3200 MHz memory module
Perfect choice for laptop users
TEAMGROUP's ELITE series has released an all-new DDR4 SO-DIMM product which is compliant with JEDEC international standard. With only 1.2V of working voltage, it can save electricity use by 20% compared to its last generation. Therefore, the heat generated from the product itself can also be reduced and maintain the surrounding temperature of the system. It is 100% compatible with INTEL's latest X99 & Skylake chipset. With selected high-quality IC chips and strict testing standard, it is the perfect choice for laptop users, who seek for excellent quality, optimal performance, stability and compatibility.
| Features | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| CAS latency | 22 |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | ELITE |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Original: $132.94
-65%$132.94
$46.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect choice for laptop users
TEAMGROUP's ELITE series has released an all-new DDR4 SO-DIMM product which is compliant with JEDEC international standard. With only 1.2V of working voltage, it can save electricity use by 20% compared to its last generation. Therefore, the heat generated from the product itself can also be reduced and maintain the surrounding temperature of the system. It is 100% compatible with INTEL's latest X99 & Skylake chipset. With selected high-quality IC chips and strict testing standard, it is the perfect choice for laptop users, who seek for excellent quality, optimal performance, stability and compatibility.
| Features | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| CAS latency | 22 |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Component for | Laptop |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| General | |
|---|---|
| Product Family | ELITE |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











