Samsung Silicone Case for Galaxy S24 Ultra in Violet
Show your style with vibrant colors
Express yourself with the Silicone Case's array of colors. Whether you’re feeling bold or subtle, there’s a shade to match your mood.
Add a smooth touch to your device
The back and sides of your phone transform into a silky-smooth fashion statement. Enjoy a comfortable grip that lasts for hours, all while ensuring your phone stays protected.
Combining style and durability
The Silicone Case fits snugly around your phone, preventing damage while giving it a streamlined, stylish look. Protection never looked this good.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Violet |
| Material | Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 44 g |
| Depth | 11.6 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 83.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $35.39
-65%$35.39
$12.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Show your style with vibrant colors
Express yourself with the Silicone Case's array of colors. Whether you’re feeling bold or subtle, there’s a shade to match your mood.
Add a smooth touch to your device
The back and sides of your phone transform into a silky-smooth fashion statement. Enjoy a comfortable grip that lasts for hours, all while ensuring your phone stays protected.
Combining style and durability
The Silicone Case fits snugly around your phone, preventing damage while giving it a streamlined, stylish look. Protection never looked this good.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Violet |
| Material | Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 44 g |
| Depth | 11.6 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 83.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















