✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Samsung PM883 2.5" 3840 GB Serial ATA III
Samsung PM883 2.5" 3840 GB Serial ATA III
Key Features
- Storage Capacity: 3.84TB
- Form Factor: 2.5"
- Memory Type:
- Interface:
- Hardware Encryption: No Hardware Encryption
- NVMe:
- Best Suited For:
Overview
Best-in-Class for Enterprise Samsungs all-flash solutions for heavy workloads deliver unrivaled performance, reliability and capacity without bottlenecks.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 58 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
$285.09
Original: $814.55
-65%Samsung PM883 2.5" 3840 GB Serial ATA III—
$814.55
$285.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsung PM883 2.5" 3840 GB Serial ATA III
Key Features
- Storage Capacity: 3.84TB
- Form Factor: 2.5"
- Memory Type:
- Interface:
- Hardware Encryption: No Hardware Encryption
- NVMe:
- Best Suited For:
Overview
Best-in-Class for Enterprise Samsungs all-flash solutions for heavy workloads deliver unrivaled performance, reliability and capacity without bottlenecks.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 3840 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 58 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Product colour | Black |



















