
Crucial BX500 - Serial ATA III 3D NAND 2.5" SSD - 2 TB
Improve Performance
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
Tools for Easy Installation
Our simple instructions, cloning software, and how-to videos make installation straightforward! Millions of people have upgraded with a Crucial SSD.
Award-Winning Support
Get questions answered by our expert support team. Read SSD articles or chat live with one of our specialists.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 540 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Laptop |
| Memory type | 3D NAND |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
- The Crucial® BX500 SSD – Performance at Value
Original: $370.86
-65%$370.86
$129.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Improve Performance
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
Tools for Easy Installation
Our simple instructions, cloning software, and how-to videos make installation straightforward! Millions of people have upgraded with a Crucial SSD.
Award-Winning Support
Get questions answered by our expert support team. Read SSD articles or chat live with one of our specialists.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 540 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Laptop |
| Memory type | 3D NAND |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
- The Crucial® BX500 SSD – Performance at Value

















