
Crucial BX500 - Serial ATA III 3D NAND 2.5" SSD - 500 GB
Improve Performance
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 550 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Memory type | 3D NAND |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 500 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Original: $166.92
-65%$166.92
$58.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Improve Performance
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 550 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Memory type | 3D NAND |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 500 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |


















