✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Samsung PM1643A 2.5" 960 GB SAS
SAS 12.0 Gbps, 960 GB, 2.5", 2100 MB/s
PM1643a delivers high-value faster read speeds while improving TCO with outstanding reliability, security and endurance. It provides a powerful solution for mission-critical enterprise applications. It also provides significantly more capacity up to 30.72 TB.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 1000 MB/s |
| Read speed | 2100 MB/s |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| SSD capacity | 960 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
$167.08
Original: $477.36
-65%Samsung PM1643A 2.5" 960 GB SAS—
$477.36
$167.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SAS 12.0 Gbps, 960 GB, 2.5", 2100 MB/s
PM1643a delivers high-value faster read speeds while improving TCO with outstanding reliability, security and endurance. It provides a powerful solution for mission-critical enterprise applications. It also provides significantly more capacity up to 30.72 TB.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 1000 MB/s |
| Read speed | 2100 MB/s |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| SSD capacity | 960 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |



















