
Samsung Silicone Case for Galaxy A55 (5G) in Black
Soft colours, hard protection
The Silicone Case embraces your device in fashionable pastel colourways that add a solid layer of silicone protection. Available in Black, Lime and Light Blue.
A silky smooth fit
Silky smooth and seamless, the Silicone Case is a solid fitting layer designed to protect your device against scratches and drops.
Pleasant touch, secure grip
The Silicone Case sits comfortably in your hand and grips securely on to your palm.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A55 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 43 g |
| Depth | 11.7 mm |
| Height | 165.5 mm |
| Width | 81.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $63.96
-65%$63.96
$22.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Soft colours, hard protection
The Silicone Case embraces your device in fashionable pastel colourways that add a solid layer of silicone protection. Available in Black, Lime and Light Blue.
A silky smooth fit
Silky smooth and seamless, the Silicone Case is a solid fitting layer designed to protect your device against scratches and drops.
Pleasant touch, secure grip
The Silicone Case sits comfortably in your hand and grips securely on to your palm.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A55 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 43 g |
| Depth | 11.7 mm |
| Height | 165.5 mm |
| Width | 81.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















