
Patriot Memory VIPER VPR400 M.2 512 GB PCI Express 4.0
Viper Gaming is proud to feature the world’s first Gen 4x4 RGB M.2 SSD, built for high performance, unbelievable speed, and intense power. With 4600 MB/s read speeds, 4400 MB/s write speeds, powered by the latest Innogrit IG5220 Gen4x4 controller and up to 1TB capacity, this is a must for any gaming, video, or creative PC enthusiasts. The VPR400 is complete with advanced temperature control function and design, unique low-profile HS design, and Viper RGB 3.0 synchronization software for customization. The VPR400 is an SSD built simply for the best, by the best.
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE/FCC/RoHS |
| TBW rating | 400 |
| Backlight | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Sequential write speed (CDM) | 3600 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 4600 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 3600 MB/s |
| Sequential read speed (ATTO) | 4600 MB/s |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 600000 IOPS |
| Write speed | 3600 MB/s |
| Read speed | 4600 MB/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | PC |
| NVMe | No |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 25 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 25 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 55 g |
| Package height | 123 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package width | 76 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Viper Gaming is proud to feature the world’s first Gen 4x4 RGB M.2 SSD, built for high performance, unbelievable speed, and intense power. With 4600 MB/s read speeds, 4400 MB/s write speeds, powered by the latest Innogrit IG5220 Gen4x4 controller and up to 1TB capacity, this is a must for any gaming, video, or creative PC enthusiasts. The VPR400 is complete with advanced temperature control function and design, unique low-profile HS design, and Viper RGB 3.0 synchronization software for customization. The VPR400 is an SSD built simply for the best, by the best.
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE/FCC/RoHS |
| TBW rating | 400 |
| Backlight | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Sequential write speed (CDM) | 3600 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 4600 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 3600 MB/s |
| Sequential read speed (ATTO) | 4600 MB/s |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 600000 IOPS |
| Write speed | 3600 MB/s |
| Read speed | 4600 MB/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | PC |
| NVMe | No |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 25 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 25 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 55 g |
| Package height | 123 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package width | 76 mm |



















