
Patriot Memory Viper Steel - 64 GB 2 x 32 GB DDR4 3200 MHz memory module
Patriot Memory’s Viper Steel memory modules are designed with true performance in mind. Built for the latest Intel® and AMD™ platforms, the Viper Steel series provides the best performance and stability for the most demanding computer environments. The Viper Steel utilizes a custom designed high performance aluminum heat shield for a clean sleek steel-look inside any motherboard. The Viper Steel is made to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality build of materials, Patriot’s Viper Steel Series memory modules are hand tested and validated for system compatibility.
| Features | |
|---|---|
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Viper Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 96 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Original: $244.72
-65%$244.72
$85.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Patriot Memory’s Viper Steel memory modules are designed with true performance in mind. Built for the latest Intel® and AMD™ platforms, the Viper Steel series provides the best performance and stability for the most demanding computer environments. The Viper Steel utilizes a custom designed high performance aluminum heat shield for a clean sleek steel-look inside any motherboard. The Viper Steel is made to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality build of materials, Patriot’s Viper Steel Series memory modules are hand tested and validated for system compatibility.
| Features | |
|---|---|
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Viper Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 96 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











