
OtterBox Thin Flex Series for Galaxy Z Fold5 in Black
Slip your new Samsung Galaxy foldable phone into Thin Flex Series, the ultra-slim, precision-designed folding phone case. Thin Flex Series snaps onto your phone in an instant and stays on to guard against drops, scratches and scrapes. Whether open or closed, Thin Flex Series stays out of the way of every phone feature. You can rely on the proven protection of Thin Flex Series when it matters most.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Easy to apply | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Fold5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 19.3 cm (7.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 42.2 g |
| Depth | 11.2 mm |
| Height | 159.9 mm |
| Width | 135.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Folding Phone Case
- How to Install Galaxy Z Fold5 Case | OtterBox Thin Flex Series
Original: $32.91
-65%$32.91
$11.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Slip your new Samsung Galaxy foldable phone into Thin Flex Series, the ultra-slim, precision-designed folding phone case. Thin Flex Series snaps onto your phone in an instant and stays on to guard against drops, scratches and scrapes. Whether open or closed, Thin Flex Series stays out of the way of every phone feature. You can rely on the proven protection of Thin Flex Series when it matters most.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Easy to apply | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Fold5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 19.3 cm (7.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 42.2 g |
| Depth | 11.2 mm |
| Height | 159.9 mm |
| Width | 135.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Folding Phone Case
- How to Install Galaxy Z Fold5 Case | OtterBox Thin Flex Series





















