
OtterBox React Series Necklace Case for Galaxy S23 FE in Clear
Ultra-thin, resilient necklace phone case protects against drops and fumbles. This slim case is thoughtfully designed to provide seamless interaction with wireless chargers. Its solid one-piece form is precision-fit to your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily, while the necklace feature delivers reliable carrying options and helps to prevent drops. Wrap your phone in the trusted and stylish protection of React Series Necklace Case.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | Galaxy S23 FE |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Clear |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33.79 g |
| Depth | 12.5 mm |
| Height | 172 mm |
| Width | 81.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Lanyard | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- OtterBox React Necklace Series
Original: $75.57
-65%$75.57
$26.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ultra-thin, resilient necklace phone case protects against drops and fumbles. This slim case is thoughtfully designed to provide seamless interaction with wireless chargers. Its solid one-piece form is precision-fit to your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily, while the necklace feature delivers reliable carrying options and helps to prevent drops. Wrap your phone in the trusted and stylish protection of React Series Necklace Case.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | Galaxy S23 FE |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Clear |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33.79 g |
| Depth | 12.5 mm |
| Height | 172 mm |
| Width | 81.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Lanyard | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- OtterBox React Necklace Series





















