
OtterBox React Series Necklace Case for Galaxy A35 (5G) in Clear
Ultra-thin, resilient necklace phone case protects against drops and fumbles. Its solid one-piece form is precision-fit to your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily, while the necklace feature delivers reliable carrying options and helps to prevent drops. Wrap your phone in the trusted and stylish protection of React Series Necklace Case.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A35 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Nylon, Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 34.01 g |
| Depth | 11.9 mm |
| Height | 175.7 mm |
| Width | 83.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Lanyard | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- OtterBox React Necklace
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ultra-thin, resilient necklace phone case protects against drops and fumbles. Its solid one-piece form is precision-fit to your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily, while the necklace feature delivers reliable carrying options and helps to prevent drops. Wrap your phone in the trusted and stylish protection of React Series Necklace Case.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A35 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Nylon, Plastic |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 34.01 g |
| Depth | 11.9 mm |
| Height | 175.7 mm |
| Width | 83.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Lanyard | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- OtterBox React Necklace





















