
OtterBox React Series Case for Galaxy A05s in Clear
Ultra - thin, resilient React Series case protects your phone from drops and scrapes . Its solid one - piece form is precision - fit for your phone and its soft touch edges provide great grip . The case is easily installed, and it slides in and out of pockets seamlessly . Wrap your phone in the trusted protection of React Series
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A05s |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Clear |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 35.06 g |
| Depth | 11.7 mm |
| Height | 173 mm |
| Width | 82.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- OtterBox React Series
Original: $64.77
-65%$64.77
$22.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ultra - thin, resilient React Series case protects your phone from drops and scrapes . Its solid one - piece form is precision - fit for your phone and its soft touch edges provide great grip . The case is easily installed, and it slides in and out of pockets seamlessly . Wrap your phone in the trusted protection of React Series
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A05s |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Clear |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 35.06 g |
| Depth | 11.7 mm |
| Height | 173 mm |
| Width | 82.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- OtterBox React Series





















