
OtterBox Defender XT Series for Galaxy Z Flip5 in Mulberry Muse (Pink)
Informed by twenty-five years of engineering innovation, this modern, sleek flip phone case maintains the premium OtterBox protection you expect. Defender Series XT foldable phone case has a cutting-edge form factor that articulates smoothly with the phone and provides a grip space when open. Designed for Samsung foldable smartphones, Defender Series XT guards against drops, dust and dings while you enjoy the convenience of wireless charging and PowerShare. Guard your new Samsung foldable smartphone with the modern, innovative Defender Series XT Samsung Flip 5 phone case.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Flip5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Mulberry Muse |
| Product colour | Pink |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 48.56 g |
| Depth | 11.9 mm |
| Height | 175.9 mm |
| Width | 83.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- How to Install Galaxy Z Flip5 Case | OtterBox Defender Series XT
Original: $50.93
-65%$50.93
$17.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Informed by twenty-five years of engineering innovation, this modern, sleek flip phone case maintains the premium OtterBox protection you expect. Defender Series XT foldable phone case has a cutting-edge form factor that articulates smoothly with the phone and provides a grip space when open. Designed for Samsung foldable smartphones, Defender Series XT guards against drops, dust and dings while you enjoy the convenience of wireless charging and PowerShare. Guard your new Samsung foldable smartphone with the modern, innovative Defender Series XT Samsung Flip 5 phone case.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Flip5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Mulberry Muse |
| Product colour | Pink |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 48.56 g |
| Depth | 11.9 mm |
| Height | 175.9 mm |
| Width | 83.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- How to Install Galaxy Z Flip5 Case | OtterBox Defender Series XT





















