✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
OtterBox Defender Series for Galaxy S24+ in Black
Defender Series for Galaxy S24+, Black
Legendary durable Galaxy S24+ case, Defender Series, with a multi-layer construction guards your device from serious drops, dirt, scrapes and bumps. Wireless ready, it works with Qi charging. Plus, the included holster does double duty as a belt clip or hands-free kickstand.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in screen cover | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 129.16 g |
| Depth | 31.8 mm |
| Height | 173.9 mm |
| Width | 94.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Durable Samsung Case | Defender Series for Samsung Galaxy | OtterBox
- How to Install OtterBox Defender Series
$29.17
Original: $83.35
-65%OtterBox Defender Series for Galaxy S24+ in Black—
$83.35
$29.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Defender Series for Galaxy S24+, Black
Legendary durable Galaxy S24+ case, Defender Series, with a multi-layer construction guards your device from serious drops, dirt, scrapes and bumps. Wireless ready, it works with Qi charging. Plus, the included holster does double duty as a belt clip or hands-free kickstand.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in screen cover | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 129.16 g |
| Depth | 31.8 mm |
| Height | 173.9 mm |
| Width | 94.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Durable Samsung Case | Defender Series for Samsung Galaxy | OtterBox
- How to Install OtterBox Defender Series





















