
OtterBox Defender Series for Galaxy S24+ in Black
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. The multi-layer construction guards your device from serious drops, dirt, scrapes and bumps. Plus, the included holster does double duty as a belt clip or hands-free kickstand. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything and is made with more than 50% recycled material.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 129.16 g |
| Depth | 31.8 mm |
| Height | 173.9 mm |
| Width | 94.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $80.83
-65%$80.83
$28.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. The multi-layer construction guards your device from serious drops, dirt, scrapes and bumps. Plus, the included holster does double duty as a belt clip or hands-free kickstand. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything and is made with more than 50% recycled material.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 129.16 g |
| Depth | 31.8 mm |
| Height | 173.9 mm |
| Width | 94.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















