
OtterBox Commuter Series for iPhone 15 / 14 / 13 in Black
Keep your teams moving with Commuter Series, the slim iPhone 15 case that guards phones against drops and bumps. Wireless ready, it works with both Qi charging and MagSafe (no magnets in case). A pocket-friendly profile with robust defense and added grip combine to ensure your teams keep going mile after mile.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 15iPhone 14iPhone 13 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14 mm |
| Height | 153.2 mm |
| Width | 79.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Apple iPhone 15 Commuter Black
- Thin iPhone Case | OtterBox Commuter Series
Original: $56.30
-65%$56.30
$19.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Keep your teams moving with Commuter Series, the slim iPhone 15 case that guards phones against drops and bumps. Wireless ready, it works with both Qi charging and MagSafe (no magnets in case). A pocket-friendly profile with robust defense and added grip combine to ensure your teams keep going mile after mile.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 15iPhone 14iPhone 13 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14 mm |
| Height | 153.2 mm |
| Width | 79.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Apple iPhone 15 Commuter Black
- Thin iPhone Case | OtterBox Commuter Series





















