
Origin Storage - 16 GB 1 x 16 GB DDR5 UDIMM 4800MHz memory module
Origin Storage Matched Memory solutions are 100% guaranteed compatible for the target system, come with a lifetime warranty and are only manufactured using components from the top global manufacturers. Origin Matched Memory enables a cost effective upgrade process no matter the situation, whether your clients are re-purposing existing infrastructure or purchasing new systems looking to utilise the benefits offered by using compatible solutions vs the OEM Original. Origin Matched Memory is available in a wide breadth of generations covering DDR2, 3 & 4, and also in a variety of form factors covering SODIMM, FBDIMM, UDIMM, RDIMM and LRDIMM meaning that we can supply memory for nearly any laptop, desktop or server configuration.
| Features | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
- Origin Eco
- Origin Memory
- Matched Memory
Original: $368.69
-65%$368.69
$129.04Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Origin Storage Matched Memory solutions are 100% guaranteed compatible for the target system, come with a lifetime warranty and are only manufactured using components from the top global manufacturers. Origin Matched Memory enables a cost effective upgrade process no matter the situation, whether your clients are re-purposing existing infrastructure or purchasing new systems looking to utilise the benefits offered by using compatible solutions vs the OEM Original. Origin Matched Memory is available in a wide breadth of generations covering DDR2, 3 & 4, and also in a variety of form factors covering SODIMM, FBDIMM, UDIMM, RDIMM and LRDIMM meaning that we can supply memory for nearly any laptop, desktop or server configuration.
| Features | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
- Origin Eco
- Origin Memory
- Matched Memory











