
Mobilis 057019 mobile phone case 13.5 cm (5.3") Cover Transparent
This flexible protective case with 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Xcover 5 device.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Xcover 5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.5 cm (5.3") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 28 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This flexible protective case with 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Xcover 5 device.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Xcover 5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.5 cm (5.3") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 28 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |





















