Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 5 Hybrid (2-in-1) 14 INCH FHD Ci7-1051U 16GB 512GB SSD Windows 10 Pro - Grey

Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 5 Hybrid (2-in-1) 14 INCH FHD Ci7-1051U 16GB 512GB SSD Windows 10 Pro - Grey
ThinkPad X1 Yoga Gen 5
Key Features
- Intel Core i7-10510U Quad Core Processor
- 14" Full HD Low Power IPS Touch Screen
- Microsoft Windows 10 Professional 64bit
- 16GB RAM
- 512GB SSD
Overview
Ever accommodating, it bends over backwards for you
The 14" ThinkPad X1 Yoga Gen 5 is a laptop—but with our renowned 360-degree hinge, it’s also a tablet, a collaboration tool, and a home theater. Designed for performance, this 2-in-1 keeps you up and running with Intel® processing, long-lasting battery life, rapid-charging technology, and enhanced audio. What’s more, a rechargeable pen, advanced security options, and amazing displays are just a few of the features you’ll enjoy.
Specifications
| Processor | Intel Core i7-10510U Quad Core (1.8 GHz base frequency, up to 4.9 GHz base with Intel Turbo Boost) |
| Screen | 14" (1920x1080 Full HD Resolution) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional 64bit |
| RAM | 16GB |
| Solid State Drive | 512GB SSD |
| Hard Drive | Not Included |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Intel |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Integrated Webcam | Integrated HD Webcam with Microphone + IR Camera |
| Speakers | Integrated Speakers |
| USB Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| RJ45 | N/A |
| Backlit Keyboard | Backlit Keyboard |
| Warranty | Lenovo 3 Year Collect & Return Warranty |
| Finger Print Reader | Finger Print Reader |
| Keyboard Type | Laptop Keyboard |
| Colour | Grey |
Original: $2,723.43
-65%$2,723.43
$953.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ThinkPad X1 Yoga Gen 5
Key Features
- Intel Core i7-10510U Quad Core Processor
- 14" Full HD Low Power IPS Touch Screen
- Microsoft Windows 10 Professional 64bit
- 16GB RAM
- 512GB SSD
Overview
Ever accommodating, it bends over backwards for you
The 14" ThinkPad X1 Yoga Gen 5 is a laptop—but with our renowned 360-degree hinge, it’s also a tablet, a collaboration tool, and a home theater. Designed for performance, this 2-in-1 keeps you up and running with Intel® processing, long-lasting battery life, rapid-charging technology, and enhanced audio. What’s more, a rechargeable pen, advanced security options, and amazing displays are just a few of the features you’ll enjoy.
Specifications
| Processor | Intel Core i7-10510U Quad Core (1.8 GHz base frequency, up to 4.9 GHz base with Intel Turbo Boost) |
| Screen | 14" (1920x1080 Full HD Resolution) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional 64bit |
| RAM | 16GB |
| Solid State Drive | 512GB SSD |
| Hard Drive | Not Included |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Intel |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Integrated Webcam | Integrated HD Webcam with Microphone + IR Camera |
| Speakers | Integrated Speakers |
| USB Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| RJ45 | N/A |
| Backlit Keyboard | Backlit Keyboard |
| Warranty | Lenovo 3 Year Collect & Return Warranty |
| Finger Print Reader | Finger Print Reader |
| Keyboard Type | Laptop Keyboard |
| Colour | Grey |























