Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Ultraportable 14 INCH FHD Ci7-10510U 16GB 512GB SSD Windows 10 Pro - Black

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Ultraportable 14 INCH FHD Ci7-10510U 16GB 512GB SSD Windows 10 Pro - Black
ThinkPad X1 Carbon Gen 8
Key Features
- Intel Core i7 (10th Gen), 1.8GHz (4.9GHz Boosted Frequency)
- 14" LED backlight 1920 x 1080 Display
- Windows 10 Pro
- 16GB LPDDR3 RAM
- 512GB SSD
Overview
Marries premium performance & mobility
One of our first Intel® mobility-certified laptops, the 14" X1 Carbon Gen 8 delivers superb mobile performance with long-lasting battery life, best-in-class connectivity, and rapid charging technology. Enjoy advanced security options, enhanced audio, and amazing displays. This legendary laptop combines exquisite detail, durability, and power to create the ultimate in premium performance.
Specifications
| Product Type | Ultrabook |
| Operating System | Win 10 Pro 64-bit - English |
| Processor | Intel Core i7 (10th Gen) 10510U / 1.8 GHz (4.9 GHz) / 8 MB Cache |
| Memory | 16 GB LPDDR3 (provided memory is soldered) |
| Storage | 512 GB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Optical Drive | No optical drive |
| Display | 14" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard | UK |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | NFC, Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax, Gigabit Ethernet |
| Wireless Broadband (WWAN) | 4G |
| Battery | Up to 19.5 hours |
| Dockable | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour | Black paint |
| Dimensions (WxDxH) | 32.3 cm x 21.7 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.09 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Manufacturer Selling Program | TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 8, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| SAR | 1.49 W/kg (body), 1.49 W/kg (limb) |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Premier Support |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ThinkPad X1 Carbon Gen 8
Key Features
- Intel Core i7 (10th Gen), 1.8GHz (4.9GHz Boosted Frequency)
- 14" LED backlight 1920 x 1080 Display
- Windows 10 Pro
- 16GB LPDDR3 RAM
- 512GB SSD
Overview
Marries premium performance & mobility
One of our first Intel® mobility-certified laptops, the 14" X1 Carbon Gen 8 delivers superb mobile performance with long-lasting battery life, best-in-class connectivity, and rapid charging technology. Enjoy advanced security options, enhanced audio, and amazing displays. This legendary laptop combines exquisite detail, durability, and power to create the ultimate in premium performance.
Specifications
| Product Type | Ultrabook |
| Operating System | Win 10 Pro 64-bit - English |
| Processor | Intel Core i7 (10th Gen) 10510U / 1.8 GHz (4.9 GHz) / 8 MB Cache |
| Memory | 16 GB LPDDR3 (provided memory is soldered) |
| Storage | 512 GB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Optical Drive | No optical drive |
| Display | 14" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard | UK |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | NFC, Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax, Gigabit Ethernet |
| Wireless Broadband (WWAN) | 4G |
| Battery | Up to 19.5 hours |
| Dockable | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour | Black paint |
| Dimensions (WxDxH) | 32.3 cm x 21.7 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.09 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Manufacturer Selling Program | TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 8, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| SAR | 1.49 W/kg (body), 1.49 W/kg (limb) |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Premier Support |





















