
Lenovo ThinkPad E15 Notebook E15 Ryzen 7 16GB 512GB SSD Windows 10 Pro - Black
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2
Key Features
- AMD Ryzen 7 4700U 2GHz (4.1GHz Boost Frequency)
- 15.6" LED Backlight 1920 x 1080 Display
- Windows 10 Pro
- 1GB DDR4 RAM
- 512GB SSD
Overview
Tomorrow’s device for today’s work
Powered by an AMD Ryzen™ processor, the sleek ThinkPad E14 Gen 2 can run seamlessly all day—ideal for on-the-go professionals. Secure and reliable, it boasts a 14" FHD display and exceptional audio. And you can make it your own with a host of options, including dual-SSD storage, AMD graphics, and wide-screen IPS technology.
Specifications
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 10 Pro 64-bit - English |
| Processor | AMD Ryzen 7 4700U / 2 GHz (4.1 GHz) / 8 MB Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 (1 x 8 GB + 8 GB (soldered)) |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Optical Drive | No optical drive |
| Display | 15.6" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard | UK |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax, Gigabit Ethernet |
| Battery | Up to 12.7 hours |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 36.5 cm x 24 cm x 1.89 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Manufacturer Selling Program | TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 8, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| SAR | 0.438 W/kg (body), 0.438 W/kg (limb) |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |
Original: $1,273.02
-65%$1,273.02
$445.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2
Key Features
- AMD Ryzen 7 4700U 2GHz (4.1GHz Boost Frequency)
- 15.6" LED Backlight 1920 x 1080 Display
- Windows 10 Pro
- 1GB DDR4 RAM
- 512GB SSD
Overview
Tomorrow’s device for today’s work
Powered by an AMD Ryzen™ processor, the sleek ThinkPad E14 Gen 2 can run seamlessly all day—ideal for on-the-go professionals. Secure and reliable, it boasts a 14" FHD display and exceptional audio. And you can make it your own with a host of options, including dual-SSD storage, AMD graphics, and wide-screen IPS technology.
Specifications
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 10 Pro 64-bit - English |
| Processor | AMD Ryzen 7 4700U / 2 GHz (4.1 GHz) / 8 MB Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 (1 x 8 GB + 8 GB (soldered)) |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Optical Drive | No optical drive |
| Display | 15.6" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard | UK |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax, Gigabit Ethernet |
| Battery | Up to 12.7 hours |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 36.5 cm x 24 cm x 1.89 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Manufacturer Selling Program | TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 8, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| SAR | 0.438 W/kg (body), 0.438 W/kg (limb) |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |























