
Lenovo ThinkBook 14 G2 Notebook 14 INCH R7 16GB 512GB SSD Windows 10 Pro - Grey
ThinkBook 14 Gen 2
Key Features
- AMD Ryzen 7 4700U Eight-Core Processor
- 14" Full HD IPS Anti-Glare Screen
- Microsoft Windows 10 Professional 64bit
- 16GB RAM
- 512GB SSD
Overview
A PC for the outperformers
Produce your best work yet with the Lenovo ThinkBook 14 Gen 2 laptop. This device is packed with powerful features like AMD Ryzen™ 4000 series mobile processors, optional dual SSD storage, and optional WiFi 6 connectivity. Its 14" display boasts up to FHD resolution with vivid brightness and optional touchscreen, so you can see every detail of your work and navigate through your screen with ease.
Specifications
| Processor | AMD Ryzen 7 4700U Eight-Core (2.0GHz, Max Boost Clock 4.1GHz) |
| Screen | 14" (1920x1080 Full HD Resolution) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional 64bit |
| RAM | 16GB |
| Solid State Drive | 512GB SSD |
| Hard Drive | Not Included |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Graphics Type | AMD |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Integrated Webcam | Integrated HD Webcam with Microphone + Privacy Shutter |
| Speakers | Integrated Speakers |
| USB Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Card Reader | 4-in-1 card reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| RJ45 | 1 x RJ45 |
| Backlit Keyboard | Backlit Keyboard |
| Warranty | Lenovo 12 Months Collect & Return Warranty |
| Finger Print Reader | Finger Print Reader |
| Keyboard Type | Laptop Keyboard |
| Colour | Grey |
Original: $1,204.39
-65%$1,204.39
$421.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ThinkBook 14 Gen 2
Key Features
- AMD Ryzen 7 4700U Eight-Core Processor
- 14" Full HD IPS Anti-Glare Screen
- Microsoft Windows 10 Professional 64bit
- 16GB RAM
- 512GB SSD
Overview
A PC for the outperformers
Produce your best work yet with the Lenovo ThinkBook 14 Gen 2 laptop. This device is packed with powerful features like AMD Ryzen™ 4000 series mobile processors, optional dual SSD storage, and optional WiFi 6 connectivity. Its 14" display boasts up to FHD resolution with vivid brightness and optional touchscreen, so you can see every detail of your work and navigate through your screen with ease.
Specifications
| Processor | AMD Ryzen 7 4700U Eight-Core (2.0GHz, Max Boost Clock 4.1GHz) |
| Screen | 14" (1920x1080 Full HD Resolution) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professional 64bit |
| RAM | 16GB |
| Solid State Drive | 512GB SSD |
| Hard Drive | Not Included |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Graphics Type | AMD |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Integrated Webcam | Integrated HD Webcam with Microphone + Privacy Shutter |
| Speakers | Integrated Speakers |
| USB Ports | 2x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Card Reader | 4-in-1 card reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| RJ45 | 1 x RJ45 |
| Backlit Keyboard | Backlit Keyboard |
| Warranty | Lenovo 12 Months Collect & Return Warranty |
| Finger Print Reader | Finger Print Reader |
| Keyboard Type | Laptop Keyboard |
| Colour | Grey |























