
Lenovo Legion 5 15.6 i5 8GB 256GB RTX2060
Lenovo Legion 5
Key Features
- Intel Core i5-10300H Quad Core Processor
- 15.6" Full HD IPS 144Hz 100% sRGB Screen
- Microsoft Windows 10 Home 64-bit
- 8GB DDR4 RAM
- 256GB M.2 NVMe SSD
- RTX 2060 Graphics Card
Overview
Offering a wide range of performance options for any level of gamer, the Legion 5i (15") pairs flexibility with incredible power, as well as a clean and minimalist design. Powered by up to 10th Gen Intel® Core™ i7 H processors, optional NVIDIA® GeForce RTX™ graphics, and plenty of memory, not only will you be able to play your favorite AAA titles, they will come to life on your screen.
Specifications
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 81Y6005TUK |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Legion 5i 15inch |
| Color | PHANTOM_BLACK |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Disk Description | Flash Memory Solid State |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | RTX 2060 |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI-E |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 80 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lenovo Legion 5
Key Features
- Intel Core i5-10300H Quad Core Processor
- 15.6" Full HD IPS 144Hz 100% sRGB Screen
- Microsoft Windows 10 Home 64-bit
- 8GB DDR4 RAM
- 256GB M.2 NVMe SSD
- RTX 2060 Graphics Card
Overview
Offering a wide range of performance options for any level of gamer, the Legion 5i (15") pairs flexibility with incredible power, as well as a clean and minimalist design. Powered by up to 10th Gen Intel® Core™ i7 H processors, optional NVIDIA® GeForce RTX™ graphics, and plenty of memory, not only will you be able to play your favorite AAA titles, they will come to life on your screen.
Specifications
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 81Y6005TUK |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Legion 5i 15inch |
| Color | PHANTOM_BLACK |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Disk Description | Flash Memory Solid State |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | RTX 2060 |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI-E |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 80 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |























