
Kioxia CD8-R 2.5" 3.84 TB PCI Express 4.0 BiCS FLASH TLC NVMe
Data Center NVMe Read-intensive SSD
The CD8-R Series is a read-intensive data center NVMe™ SSD that is optimized to support a broad range of scale-out and cloud applications, including big data/IoT, online transaction processing, and virtualization. Built with a PCIe® 4.0 (16 GT/s x4) interface, CD8-R Series SSDs deliver consistent performance up to 1,250K IOPS (random read) and 200K IOPS (random write).
Featuring KIOXIA 112-layer BiCS FLASH™ 3D TLC flash memory, CD8-R 2.5-inch form factor SSDs deliver 1 DWPD (Drive Writes Per Day) of endurance and storage capacities up to 15.36 TB in a 2.5-inch form factor, making them well-suited for hyperscale data center applications.
| Features | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random write (4KB) | 195000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1250000 IOPS |
| Write speed | 3800 MB/s |
| Read speed | 7200 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe version | 1.4 |
| NVMe | Yes |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 14 W |
| Operating voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum operating temperature | 74 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 74 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 130 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Width | 69.8 mm |
- NVMe SSD / KIOXIA CD8 Series
Original: $796.40
-65%$796.40
$278.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Data Center NVMe Read-intensive SSD
The CD8-R Series is a read-intensive data center NVMe™ SSD that is optimized to support a broad range of scale-out and cloud applications, including big data/IoT, online transaction processing, and virtualization. Built with a PCIe® 4.0 (16 GT/s x4) interface, CD8-R Series SSDs deliver consistent performance up to 1,250K IOPS (random read) and 200K IOPS (random write).
Featuring KIOXIA 112-layer BiCS FLASH™ 3D TLC flash memory, CD8-R 2.5-inch form factor SSDs deliver 1 DWPD (Drive Writes Per Day) of endurance and storage capacities up to 15.36 TB in a 2.5-inch form factor, making them well-suited for hyperscale data center applications.
| Features | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random write (4KB) | 195000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1250000 IOPS |
| Write speed | 3800 MB/s |
| Read speed | 7200 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe version | 1.4 |
| NVMe | Yes |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 14 W |
| Operating voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum operating temperature | 74 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 74 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 130 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Width | 69.8 mm |
- NVMe SSD / KIOXIA CD8 Series



















