
Kingston Technology ValueRAM - 48GB 1 x 48GB DDR5 5600 MHz memory module
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Internal memory | 48 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Internal memory | 48 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
Original: $1,007.57
-65%$1,007.57
$352.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Internal memory | 48 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Internal memory | 48 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |











