
Kingston Technology - 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz ECC memory module
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| SPD profile | Yes |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 22 |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Original: $92.98
-65%$92.98
$32.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| SPD profile | Yes |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 22 |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











