
Kingston Technology KSM26SES8/16HC - 16 GB 1 x 16 GB 2666 MHz DDR4 SO-DIMM memory module
Kingston's KSM26SES8/16HC is a 2G x 72-bit (16GB) DDR4-2666 CL19 SDRAM (Synchronous DRAM) w/ parity, 1Rx8, ECC, memory module, based on nine 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-2666 timing of 19-19-19 at 1.2V. Each 260-pin SODIMM uses gold contact fingers.
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Backlight | No |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| SPD profile | Yes |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 19 |
| On-Die ECC | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Supported data transfer rates | PC4-2666, PC4-2400, PC4-2133, PC4-1866, PC4-1600 |
Original: $130.38
-65%$130.38
$45.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kingston's KSM26SES8/16HC is a 2G x 72-bit (16GB) DDR4-2666 CL19 SDRAM (Synchronous DRAM) w/ parity, 1Rx8, ECC, memory module, based on nine 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-2666 timing of 19-19-19 at 1.2V. Each 260-pin SODIMM uses gold contact fingers.
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Backlight | No |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| SPD profile | Yes |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 19 |
| On-Die ECC | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Supported data transfer rates | PC4-2666, PC4-2400, PC4-2133, PC4-1866, PC4-1600 |











