
Kingston Technology - 4 GB 1 x 4 GB DDR4 2666 MHz memory module
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Features | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| CAS latency | 19 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Original: $71.83
-65%$71.83
$25.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Features | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| CAS latency | 19 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











