
Intenso Top M.2 256 GB Serial ATA III
Maximum performance for PC or notebook
The m.2 SSD SATA III Top increases the speed and efficiency of your computer to achieve maximum performance for everyday use or demanding applications. Do not wait several minutes for your computer but start it in a few seconds.
| Features | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 128000 IOPS |
| Random read (4KB) | 133120 IOPS |
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating shock | 1500 G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Height | 4 mm |
| Depth | 22 mm |
| Width | 80 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
|---|---|
| HDD capacity | 256 GB |
| Product colour | Anthracite |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maximum performance for PC or notebook
The m.2 SSD SATA III Top increases the speed and efficiency of your computer to achieve maximum performance for everyday use or demanding applications. Do not wait several minutes for your computer but start it in a few seconds.
| Features | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Random write (4KB) | 128000 IOPS |
| Random read (4KB) | 133120 IOPS |
| Write speed | 500 MB/s |
| Read speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating shock | 1500 G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Height | 4 mm |
| Depth | 22 mm |
| Width | 80 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
|---|---|
| HDD capacity | 256 GB |
| Product colour | Anthracite |



















