
HP 512GB PCIe 4x4 NVMe TLC SSD M.2 PCI Express 4.0
Maximize your storage capacity with the HP 512GB PCIe 4x4 NVMe TLC SSD that removes mechanical barriers to high performance with no moving parts and helps keep your data safe.
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| Memory type | TLC |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 8 g |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 204.11 g |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 85 mm |
Original: $1,000.26
-65%$1,000.26
$350.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maximize your storage capacity with the HP 512GB PCIe 4x4 NVMe TLC SSD that removes mechanical barriers to high performance with no moving parts and helps keep your data safe.
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| Memory type | TLC |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 8 g |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 204.11 g |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 85 mm |



















