Goodram CL100 gen.3 2.5" 240 GB Serial ATA III 3D NAND
CL100 gen.3 SSD is built around selected 3D NAND memory chips. This will allow you to accelerate your PC that runs on a traditional hard drive up to 10 times, at the same time providing you with long-term reliability.
Breathe life back into your computer
GOODRAM presents the next generation of popular SSDs, dedicated to home and office solutions. CL100 gen. 3 is the name of the new SSD series targeted at users looking for a much faster and more reliable alternative to a traditional hard drive.
Wide range of use
If your computer is performing slower than you like, replacing the HDD with an SSD is one of the most cost-effective changes you can make. It will completely change your computing experience. SSDs are faster because they call up data more rapidly, so they accelerate boot-up times and apploading.
Reliable 3D NAND
GOODRAM CL100 gen. 3 SSD provides best-in-class performance and reliability. The refreshed disk is equipped with 3D NAND Flash memory. Detailed firmware guarantee full software data protection, consistency and security during use.
| Features | |
|---|---|
| TBW rating | 180 |
| Write speed | 400 MB/s |
| Read speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Memory type | 3D NAND |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 240 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 69.8 mm |
| Depth | 7 mm |
| Width | 100 mm |
Original: $37.07
-65%$37.07
$12.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CL100 gen.3 SSD is built around selected 3D NAND memory chips. This will allow you to accelerate your PC that runs on a traditional hard drive up to 10 times, at the same time providing you with long-term reliability.
Breathe life back into your computer
GOODRAM presents the next generation of popular SSDs, dedicated to home and office solutions. CL100 gen. 3 is the name of the new SSD series targeted at users looking for a much faster and more reliable alternative to a traditional hard drive.
Wide range of use
If your computer is performing slower than you like, replacing the HDD with an SSD is one of the most cost-effective changes you can make. It will completely change your computing experience. SSDs are faster because they call up data more rapidly, so they accelerate boot-up times and apploading.
Reliable 3D NAND
GOODRAM CL100 gen. 3 SSD provides best-in-class performance and reliability. The refreshed disk is equipped with 3D NAND Flash memory. Detailed firmware guarantee full software data protection, consistency and security during use.
| Features | |
|---|---|
| TBW rating | 180 |
| Write speed | 400 MB/s |
| Read speed | 520 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Memory type | 3D NAND |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 240 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 69.8 mm |
| Depth | 7 mm |
| Width | 100 mm |



















