eSTUFF ES673100-BULK mobile phone case 16.8 cm (6.6") Cover Transparent
This transparent soft cover offers perfect protection of both the back and the sides of the phone. Fitting firmly over the buttons and curves, it still gives access to all ports, and its transparency allows you to enjoy the color and design of your phone. It is made from soft TPU and the flexibility of the cover makes it easy to insert or remove the phone if needed.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Xcover6 Pro |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 100 g |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 9 mm |
| Package width | 69 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This transparent soft cover offers perfect protection of both the back and the sides of the phone. Fitting firmly over the buttons and curves, it still gives access to all ports, and its transparency allows you to enjoy the color and design of your phone. It is made from soft TPU and the flexibility of the cover makes it easy to insert or remove the phone if needed.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Xcover6 Pro |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 100 g |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 9 mm |
| Package width | 69 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





















