
Epico Mag+ Leather Case for iPhone 15 Plus in Black
Epico Mag+ Leather Case is a premium case designed for iPhone. The case is MagSafe compatible and made of 100% genuine leather, giving it an elegant and luxurious look. Aluminium buttons and an aluminium frame around the camera underline the premium feel and also provide necessary protection against accidental falls and bumps. Thanks to precise manufacturing, the case provides protection all around, including vulnerable areas, making it the perfect choice for your iPhone.Material: genuine leather, aluminium
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Genuine leather |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 39 g |
| Depth | 12 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 79 mm |
Original: $15.07
-65%$15.07
$5.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Epico Mag+ Leather Case is a premium case designed for iPhone. The case is MagSafe compatible and made of 100% genuine leather, giving it an elegant and luxurious look. Aluminium buttons and an aluminium frame around the camera underline the premium feel and also provide necessary protection against accidental falls and bumps. Thanks to precise manufacturing, the case provides protection all around, including vulnerable areas, making it the perfect choice for your iPhone.Material: genuine leather, aluminium
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Genuine leather |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 39 g |
| Depth | 12 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 79 mm |





















